Major sponsor

Search our website

Nationals TV

iTV Live

News

Mar 29, 2016

ENTRY LISTS FOR SANDOWN

The opening round of the 2016 Shannons Nationals this weekend at Sandown is going to full of bumper-to-bumper racing! Check out the entry lists below.

Australian Touring Car Masters 

No

Sponsor Name

First Name

Surname

Year

Make

Model

2

Shannons Insurance

Jim

Richards

1964

Ford

Falcon Sprint

4

Skye Sands

Rusty

French

1970

Ford

Mustang Fastback

5

Overdrive Media

Bruce

Williams

1974

Holden

Torana SL/R 5000

9

Jesus Racing

Andrew

Fisher

1971

Ford

Falcon XY GTHO

10

Sunliner RV

Greg

Ritter

1975

Chevrolet

Monza 2+2

12

Giraffe Civil Contracting

Adam

Garwood

1974

Holden

Torana SL/R 5000

17

Synergy Race Engines

Steve

Johnson

1971

Ford

Falcon XY GTHO

18

Wilson Security / PAYCE

John

Bowe

1974

Holden

Torana SL/R 5000

21

Giraffe Civil Contracting

Greg

Garwood

1972

Ford

Capri Perana

22

Aussie Muscle Car Run

Graham

Stewart

1972

Holden

Monaro GTS Coupe

25

Freestones Transport

Paul

Freestone

1968

Chevrolet

Camaro SS

30

Thunder Road Racing Team Australia

Glenn

Seton

1964

Ford

Mustang Coupe

35

iseek Racing

Jason

Gomersall

1974

Holden

Torana SL/R 5000

46

THD Motorsport

Leo

Tobin

1969

Ford

Boss Mustang

48

Melbournes Cheapest Cars

Eddie

Abelnica

1974

Ford

Falcon XB Coupe

60

Glennan Transport

Cameron

Tilley

1969

Valiant

Pacer

74

Lyndways Builders

Wayne

Mercer

1971

Ford

Falcon XY GTHO

85

Whiteline Racing / King Springs

Mark

King

1970

Chevrolet

Camaro RS

88

TIFS - Warehousing & Distribution

Tony

Karanfilovski

1969

Ford

Mustang Trans Am

97

John's Furniture Removals

Allen

Boughen

1963

Mercury

Comet

Australian GT Trophy

Vehicle #

Division

Sponsor

Competitor Name

Driver A/B

First Name

Driver Surname

Vehicle Make

Model

9

Trophy

Fire Rating Solutions

Mathew Turnbull

A

Mathew

Turnbull

Lamborghini

LP-560 GT3

 

 

 

12

Challenge

Walz Group

Brendan Cook

A

Brendan

Cook

Porsche

GT3 Cup Car MY09

 

 

 

33

Challenge

Exotic Track Days

Scott Hookey

 

 

 

 

 

 

 

 

35

Trophy

Rentcorp Forklifts

Indiran Padayachee

A

Indiran

Padayachee

Porsche

997 GT3 Cup Car MY11

 

 

 

38

Trophy

Adina Apartment Hotels

Greg Taylor

A

Greg

Taylor

 

 

 

 

 

43

Trophy

Koala Motorsport

Brenton Griguol

A

Brenton

Griguol

Ferrari

F430 GT3

B

N/A

 

54

MARC

MARC Cars Australia

MARC Cars Australia

A

Tony

Alford

MARC

Focus V8

 

 

 

57

Trophy

Southern Star Developments

Rob Smith

A

Rob

Smith

Audi

R8 LMS 2011

 

 

 

60

Trophy

Warrin Mining Volvo CE

Adam Wallis

A

Jed

Wallis

Porsche

997 GT3 Cup Car MY11

B

Adam

Wallis

72

Trophy

Whitlock Bull Bars

Con Whitlock

A

Con

Whitlock

Audi

R8 LMS 2011

 

 

 

77

Trophy

JJA Consulting Group

Jan Jinadasa

A

Jan

Jinadasa

Lamborghini

LP560 GT3

 

 

 

91

MARC

MARC Cars Australia

MARC Cars Australia

A

Ryan

McLeod

MARC

Focus V8

 

 

 

92

MARC

MARC Cars Australia

MARC Cars Australia

A

Michael

Benton

MARC

Focus V8

 

 

 

93

MARC

MARC Cars Australia

MARC Cars Australia

A

Jake

Camilleri

MARC

Mazda V8

 

 

 

94

MARC

MARC Cars Australia

MARC Cars Australia

A

Morgan

Haber

MARC

Mazda V8

 

 

 

Kumho V8 Touring Cars

No.

Sponsor/Team Name

Class

Driver Name

Vehicle

5

Haymans Virginia/JCH Electrical

Priv

Jason Heck

Ford Falcon BF

6

501 Performance

Pro

David Wright

Ford Falcon BF

7

MoComm Motorsports Communications

Priv

Jim Pollicina

Commodore VE

8

Poco/Simons Earthworks

Priv

Steve Briffa

Commodore VZ

11

Kenwood Homes

Priv

Michael Anderson

Ford Falcon BF

14

Brad Jones Racing

Pro

Joshua Smith

Commodore VE ll

15

Rsport Race Engineering

Pro

 

Commodore VE

16

Image Racing/Lubrimaxx

Pro

Leigh Moran

Ford Falcon BA

25

Savs Auto Electric/Westco Equip/United Racing

Priv

Sam Morabito

Commodore VE

37

Tempest Solutions Air & Mechanical

Priv

Anthony Loscialpo

Commodore VE

38

Eggleston Motorsport

Pro

 

Commodore VZ

39

Vectra Corp/Lubrimaxx

Pro

Chris Smerdon

Ford Falcon FG

45

SA Racing Logistics/THR Developments

Pro

Taz Douglas

Commodore VE

49

Image Racing/Lubrimaxx

Pro

 

Ford Falcon BF

62

MW Motorsport

Pro

 

Ford Falcon BF

66

Unichip Dynomotive

Pro

Jack Sipp

Commodore VE

75

Strong Excavations/ Kirra Automotics

Priv

Brendan Strong

Commodore VZ

88

WARLORD

Priv

Simon Emerzidis

Commodore VZ

Porsche GT3 Cup Challenge

No.

Sponsor/Team Name

Class

Driver Name

Vehicle

TBA

TBA

A

Ryan Simpson

Porsche GT3 Cup

4

CSF Radiators / Miles Advisory Partners

A

Tim Miles

Porsche GT3 Cup

9

Triffle Bar + Venue

A

Tony Martin

Porsche GT3 Cup

10

Sonic Motor Racing Services / Adina Property Group

A

Hamish Hardeman

Porsche GT3 Cup

13

HTFU

A

Sam Shahin

Porsche GT3 Cup

17

Zoo York

A

Michael Vati

Porsche GT3 Cup

19

Hallmark Homes

A

Anthony Gilbertson

Porsche GT3 Cup

21

Melbourne Orthopaedic Group

B

Shane Barwood

Porsche GT3 Cup

30

Wrightlands GAM Soltronic

A

David Ryan

Porsche GT3 Cup

32

FREEM

B

Daniel Stutterd

Porsche GT3 Cup

34

Motorsport Leasing

A

Phil Morriss

Porsche GT3 Cup

66

GAP Solutions / Ezi-POS

A

John Goodacre

Porsche GT3 Cup

81

Hunter French Real Estate

B

Michael Tsigeridis

Porsche GT3 Cup

82

Laser 3D/Force Accessories

A

Brian Finn

Porsche GT3 Cup

91

Simulate-It/Willship

A

Jaxon Evans

Porsche GT3 Cup

95

Super Rooster

A

Jake Klarich

Porsche GT3 Cup

99

Southern Star Windows

A

Ross McGregor

Porsche GT3 Cup

Kerrick Sports Sedans

No.

Sponsor/Team Name

Class

Driver Name

Vehicle

1

Ricciardello Racing

SS

Tony Ricciardello

Alfa Romeo GTV

4

Auto Union Motorsport

SS

Jack Perkins

Audi A4

9

Domain Prestige Homes

SS

Steven Tamasi

Holden Calibra

10

Xtreme Rotories

SS

Ken House

Escort

15

A1 Towing

TA

Stuart Inwood

Corvette C5

32

Bell Real Estate

SS

Michael Robinson

Holden Monaro

38

Shannons, Wiilson Security, Payce

TA

David Wall

Corvette

44

MR Automotive

SS

Colin Smith

Holden Monaro

56

BJ Banks Electrical

SS

Bruce Banks

Mazda RX7

60

Andrew Brown Motorsport

TA

Andrew Brown

Chev Camaro

66

Five Star Fencing & Gates

TA

Dean Camm

Chev Corvette

68

Aston Air Conditioning

TA

Shane Bradford

Chev Camaro

99

Domain Prestige Homes

SS

Steven Tamasi

Nissan 300ZX

Australian Formula 3

No.

Sponsor/Team Name

Class

Driver Name

Vehicle

3

Team BRM

Championship

Trent Shirvington

MYGALE M11

6

R-TEK Motorsport

Championship

Roland Legge

DALLARA F308

7

R-TEK Motorsport

Championship

Nathan Kumar

DALLARA F307

8

R-TEK Motorsport

Kumho Cup

TBA

DALLARA F304

17

Gilmour Racing

Championship

Christopher Anthony

DALLARA F308

46

Harvest Motorsport

Championship

Alexander Woller

MYGALE M11

73

Gilmour Racing

National

Cameron Shields

DALLARA F306

81

Ross McAlpine

Kumho Cup

Ross McAlpine

DALLARA F302

88

AIE/Brookes/Alpine Motorsports

Championship

Tim Macrow

DALLARA F307

Sports Racers

No.

Sponsor/Team Name

Class

Driver Name

Vehicle

2

West Race Cars

F1K

Aaron Steer

RFR F1000

3

Vantage Freight Services

RAD

David Crampton

Radical SR3

4

Orlando Phoenix

F1K

Terry Peovitis

RFR F1000

5

Aventis Racing

F1K

Josh Cranston

West WR 1000

9

DSR Downunder

F1K

Joshua Townsend

Nova Race LSR F1000

14

Ken's Exhaust Systems Berri

SR1

Roger I'Anson

West WR 1000

16

MSR Motorsport Fabrication

SR2

Mark Short

Prince

17

PJS Air

RAD

Peter Johnston

Radical SR3

33

Taylor Collision/ Laucke Flour

SR2

Michael Whiting

West WR1000

35

Sutto's Motorcycle Supply

RAD

Chris Sutton

Radical SR3

42

Hughes Supercar Services

RAD

Philip Hughes

Radical SR3

44

West Race Cars

SR2

Jason Makris

West WX10

53

Bryan Stoeckel

SR2

Jonathan Stoeckel

West WR1000

55

Laucke Flour Mills

SR1

Mark Laucke

West WX10RS

56

West Race Cars

SR1

Adam Cranston

West WR1000

66

West Race Cars

SR2

John-Paul Drake

West WX10

88

CRC Industries Australia

SR2

Gerrit Ruff

West WR 1000

Formula Ford

No.

Sponsor/Team Name

Class

Driver Name

Vehicle

2

SonicMotorRacing/HiTec Oils

Formula Ford

Max Vidau

Mygale SJ10A

6

Esteel(AUST)PtyLtd

Formula Ford

Paul Zsidy

Spectrum 012

7

Eximm/ToruaNetworks

Formula Ford

Hunter McElrea

Mygale SJ069

8

JordanBoysMotorsport

Formula Ford

Jordan Boys

Mygale SJ11A

12

Synergy Motorsport

Formula Ford

Andrew Kahl

Spectrum 012

13

Fastlane Racing

Formula Ford

Homan Ho

Stealth S3

14

FastlaneRacing/ShamrockCivil

Formula Ford

Peter Major

TBC

18

Lachlan Gibbons Motorsport

Formula Ford

Lachlan Gibbons

Mygale SJ07

31

Raceworks/SMSDiesel/VHT

Formula Ford

Jayden Ojeda

Spectrum 014

41

DHR/AngloAustralianMotorsport

FF1600 (Kent)

Daniel Holihan

Mygale SJ08

42

SonicMotorRacing

Formula Ford

Leanne Tander

Mygale SJ10A

48

WilsonSecurity/Frontier/Spectrum

Formula Ford

Nicholas Carroll

Spectrum 011C

85

Reichstein Motorsport

Formula Ford

Ben Reichstein

Mygale SJ15

90

Freight and Logistics/Valvoline

Formula Ford

Lucas Filikotzias

Mygale SJ10/05

94

Hobbs Motorsport

FF1600 (Kent)

Jake Hobbs

Comtec Spirit KO8

95

MelbourneSatellites/Spectrum

Formula Ford

Aaron Cameron

Spectrum 014

97

JC Karts/McLellan Hire

Formula Ford

Liam McLellan

Mygale SJ13/A001

99

TBC

Formula Ford

John Connelly

TBC

TBC

TBC

Formula Ford

Adrian Lazarro

TBC