Major sponsor

Search our website

Nationals TV

iTV Live

News

May 19, 2016

ENTRY LISTS RELEASED FOR PHILLIP ISLAND

 

Over 100 cars are entered for the second round of the Shannons Nationals presented by Penrite, taking place next weekend at the prestigious Phillip Island Grand Prix Circuit.

Fifty drivers in total will take part in the Australian GT Championship and some of those drivers will also compete in the first-ever round of the Australian Endurance Championship, which is set to have its 101 lap endurance race on the Sunday this year.

Also at the Island is the recently re-named Australian Production Car Series, that will have its 4 Hour Challenge on Saturday evening with 22 cars alongside 46 drivers entered for the endurance race.

The Australian Formula 3 Premier Series is set to have another close round, with eight drivers ready to take on their second round of the championship at one of Formula 3's favourite circuits.

The Radical Australia Cup is also heading to the second round of the Nationals, with a grid of 14 confirmed.

Round 2 of the Shannons Nationals presented by Penrite begins next Friday on 27 May, with tickets and weekend passes available at the gate.

To download the event schedule, click here

Australian GT Championship

No.

Team

Driver(s)

Car

1

Jamec Pem

Miguel Molina/Tony Bates

Audi R8 LMS

2

Jamec Pem

Stephen McLaughlan

Audi R8 LMS

4

Supabarn Supermarkets

James Koundouris/Marcus Marshall

Audi R8 LMS

5

GT Motorsport

Greg Taylor/Marco Bonanomi

Audi R8 LMS

6

Skwirk Online Education

Liam Talbot/Jake Fouracre

Audi R8 Ultra

7

Darrell Lea

Tony Quinn/Daniel Gaunt

Aston Martin Vantage GT3

8

Maranello Motorsport

Adrian Dietz/Cameron McConville

Ferrari 458 GT3

9

Bondi Wholefoods

Ash Samadi

Mercedes-AMG SLS GT3

11

Objective Racing

Tony Walls

McLaren 650S GT3

14

Taplin Real Estate

Andrew Taplin/Dean Canto

Lamborghini Gallardo R-EX

19

Hogs Breath Café/Griffith Corporation

Mark Griffith

Mercedes-AMG GT3

23

JBS Australia

Roger Lago

Lamborghini Gallardo R-EX

29

Pirelli/Trofeo Motorsport

Jim Manolios/Ryan Millier

Lamborghini Huravan GT3

33

Fastway Couriers

Simon Ellingham/Tim Miles

Audi R8 Ultra

37

Darrell Lea

Klark Quinn/Shane Van Gisbergen

McLaren 650S GT3

38

Eggleston Motorsport

TBA

Mercedes-AMG GT3

48

Interlloy M Motorsport

Justin McMillan/Glen Wood

Lamborghini Gallardo R-EX

51

AMAC Motorsport

Andrew Macpherson/Brad Shiels

Porsche 997 GT3-R

59

McLaren Melbourne

Grant Denyer/Matthew Kingsley

McLaren 650S GT3

60

DPO

Nathan Morcom

McLaren 650S GT3

61

Beechwood/SLR/Buildmap

Nathan Antunes/Elliot Barbour

McLaren 650S GT3

62

Performance West Motorsport

Alex Rullo/Peter Rullo

Lamborghini Gallardo

63

Eggleston Motorsport

Peter Hackett/Dominic Storey

Mercedes-AMG GT3

80

Maranello Motorsport

Tony D'Alberto/Graham Smyth

Ferrari 458 GT3

88

Maranello Motorsport

Peter Edwards/John Bowe

Ferrari 488 GT3

90

MARC GT

Morgan Haber/Bruno Spengler

BMW M6 GT3

92

Modena Engineering

Ricky Capo

BMW Z4 GT3

95

Miedecke Motor Group

Andrew Miedecke/George Miedecke

Aston Martin Vantage GT3

100

SR Motorsport

Steve Richards/Max Twigg

BMW M6 GT3

222

Scott Taylor Motorsport

Scott Taylor/Craig Baird

Mercedes-AMG GT3

777

The Bend Motor Sport Park

Yasser Shahin

Lamborghini Gallardo R-EX

911

Walkinshaw GT3

John Martin/Aaron Tebb

Porsche 911 GT3-R

 

Australian Endurance Championship

No.

Team

Driver(s)

Car

1

Jamec Pem

Miguel Molina/Tony Bates

Audi R8 LMS

2

Jamec Pem

Stephen McLaughlan/Garth Tander

Audi R8 LMS

4

Supabarn Supermarkets

James Koundouris/Marcus Marshall

Audi R8 LMS

5

GT Motorsport

Greg Taylor/Marco Bonanomi

Audi R8 LMS

6

Skwirk Online Education

Liam Talbot/Jake Fouracre

Audi R8 Ultra

7

Darrell Lea

Tony Quinn/Daniel Gaunt

Aston Martin Vantage GT3

8

Maranello Motorsport

Adrian Dietz/Cameron McConville

Ferrari 458 GT3

11

Objective Racing

Tony Walls/Warren Luff

McLaren 650S GT3

14

Taplin Real Estate

Andrew Taplin/Dean Canto

Lamborghini Gallardo R-EX

19

Hogs Breath Café/Griffith Corporation

Mark Griffith/Ryal Harris

Mercedes-AMG GT3

23

JBS Australia

Roger Lago/David Russell

Lamborghini Gallardo R-EX

29

Pirelli/Trofeo Motorsport

Jim Manolios/Ryan Millier

Lamborghini Huravan GT3

33

Fastway Couriers

Simon Ellingham/Tim Miles

Audi R8 Ultra

37

Darrell Lea

Klark Quinn/Shane Van Gisbergen

McLaren 650S GT3

38

Eggleston Motorsport

TBA/TBA

Mercedes-AMG GT3

48

Interlloy M Motorsport

Justin McMillan/Glen Wood

Lamborghini Gallardo R-EX

51

AMAC Motorsport

Andrew Macpherson/Brad Shiels

Porsche 997 GT3-R

54

MARC Cars Australia

Tony Alford/Beric Lynton

MARC Mazda V8

59

McLaren Melbourne

Grant Denyer/Nathan Morcom

McLaren 650S GT3

62

Performance West Motorsport

Alex Rullo/Peter Rullo

Lamborghini Gallardo

63

Eggleston Motorsport

Peter Hackett/Dominic Storey

Mercedes-AMG GT3

80

Maranello Motorsport

Tony D'Alberto/Graham Smyth

Ferrari 458 GT3

88

Maranello Motorsport

Peter Edwards/John Bowe

Ferrari 488 GT3

90

MARC GT

Morgan Haber/Bruno Spengler

BMW M6 GT3

91

MARC Cars Australia

Keith Kassulke/Jack Smith

MARC Mazda V8

94

MARC Cars Australia

Jake Camilleri/TBA

MARC Focus V8

95

Miedecke Motor Group

Andrew Miedecke/George Miedecke

Aston Martin Vantage GT3

100

SR Motorsport

Steve Richards/Max Twigg

BMW M6 GT3

222

Scott Taylor Motorsport

Scott Taylor/Craig Baird

Mercedes-AMG GT3

777

The Bend Motor Sport Park

Yasser Shahin/Dean Canto

Lamborghini Gallardo R-EX

911

Walkinshaw GT3

John Martin/Duvashen Padayachee

Porsche 911 GT3-R

 

Australian Production Car Series

No. Division Sponsor/Team Driver A/B/C First Name Surname Make
1 A Sherrin Rentals B Iain Sherrin BMW
A Grant Sherrin
2 A Network Clothing A Mark Eddy Audi
B Dean Grant
5 TBA Falcon Fire Racing A Doug Westwood
B Chad Parrish BMW
6 E Future Assist Racing A Scott Gore Suzuki
B Keith Bensley
C Patrick Galang
9 E Hurley Smash Repairs Racing A Jason Walsh Suzuki
B Paul Currie
C Matt Thewlis
11 E Naylor Racing A Mitchell Naylor Suzuki
B Leigh Naylor
13 C Osborne Motorsport A Colin Osborne Renault
B TBA
15 E Lauren Gray Motorsport A Ellexandra Best Toyota
B Liam Thompson
16 B Hi Tec Oils A Steve Hodges Holden
B Robert Coulthard
19 B Sherrin Rentals A Michael Sherrin
B David Ayres BMW
23 A Bruce Lynton Prestige Automotive A Beric Lynton BMW
31 C Osborne Motorsport A TBA Renault
B TBA
34 C Karadimas Motorsport, Aust Auto Wreckers A George Karadimas Ford
B Geoff Russell
54 A Donut King A Anthony Alford Audi
B Stuart Kosteran
55 E Hare Motorsport, Declan Kirkham Racing, Inertia Apparel A Michael Hopp
B TBA Mazda
62 A Roadchill Freight Express A Luke Searle BMW
B Barry Graham
C Paul Morris
76 C Black Arts Racing A Troy Williams Holden
B Thang Kim (Rich) Pham
85 D Declan Kirkham Racing, Inertia Apparel A Declan Kirkham
B Phil Kirkham Mazda
86 D Pedders Motorsports Training Aust Racing A Grant Phillips Toyota
B Andrew Turpie
88 C Dentbuster, Network Clothing, Gosford European Car Service A Francois Jouy Renault
B Franck Donniaux
97 D Gosford European Car Services, The Wed Design A Carly Black Renault
B Barry Black
223 E A Katilyn Hawkins Suzuki


Australian Formula 3 Premier Series

No. Team Class Driver State Car
3 Team BRM Championship Trent Shirvington NSW Mygale M11
6 R-TEK Motorsport National TBA Dallara F307
8 R-TEK Motorsport Championship Roland Legge Qld Dallara F308
7 R-TEK Motorsport National Nathan Kumar NSW Dallara F307
17 Gilmour Racing Championship Christopher Anthony NSW Dallara F308
46 Harvest Motorsport Championship TBA Mygale M11
73 Gilmour Racing National Cameron Shields Qld Dallara F306
88 AIE/Brookes/Alpine Motorsport Championship Tim Macrow Vic Dallara F307



Radical Australia Cup

No. Name State Model
1 Peter Paddon NSW SR3
3 David Crampton NSW SR3
5 Simon Haggarty NSW SR3
6 Tony Haggarty NSW SR3
7 Yasser Shahin SA SR3RSX
9 Chris Medland NSW SR3
15 Rob Knight VIC SR3
21 Shane Barwood VIC SR3RSX
33 Michael Whiting SA SR3
34 John Morriss VIC SR3RSX
52 Bill Medland QLD SR3
68 Kim Burke NSW SR3RSX
86 Oliver Smith NSW SR3
88 Rowan Ross NSW SR3RSX