Major sponsor

Search our website

Nationals TV

iTV Live

News

May 29, 2016

SHANNONS INSURANCE DAY 3 WRAP

Australian Endurance Championship 
-

-

The first round of the Australian Endurance Championship is done and dusted, with Grant Denyer and Nathan Morcom racing their way to a historic win, in what was a close final lap and an incident-free 101-lap race.

After starting from eighth, Morcom was consistently running strong and gained the lead once the top six drivers started their first compulsary pit stops.

At the halfway point of the race and after the first round of pitstops, Denyer was in the lead and wasn't challenged for the lead until the final lap of the race.

Shane van Gisbergen and Klark Quinn were quick in the dying stages of the race, with the McLaren finishing just 0.27s shy at the flag.

van Gisbergen passed Egglestone Motorsport's Dominic Storey to climb into second place in the later part of the race, as well as getting by Aston Martin's Daniel Gaunt.

The Kiwi led the early laps of the race from pole before the compulsary pitstops.

Gaunt was set to claim second with Tony Quinn, but a late stop dropped him to fifth behind the Ferrari of Tony D’Alberto and Graeme Smyth.

The 101 laps ran without a Safety Car period, but the race was filled with right front and rear tyre punctures, with 11 failures throughout the race.

After fighting for the lead early on, Baird and Taylor finished sixth ahead of Molina and Bates despite a tyre failure.

The top 10 was completed by the Ryal Harris/Mark Griffith Erebus Mercedes SLS, Peter Edwards/John Bowe Ferrari 488 GT3 and the Andrew/George Miedecke Aston Martin.

The next round of the Australian Endurance Championship heads to Sydney Motorsport Park for the Supercars round on August 26-28.

Round 1

1 McLaren Melbourne G.Denyer/N.Morcom McLaren 650s
2 Darrell Lea K.Quinn/S.van Gisbergen McLaren 650s
3 Egglestone Motorsport D.Storey/P.Hackett Mercedes AMG
4 Maranello Motorsport T.D'Alberto/G.Smyth Ferrari 458
5 Darrell Lea T.Quinn/D.Gaunt Aston Mastin Vantage
6 Scott Taylor Motorsport S.Taylor/C.Baird Mercedes Benz

7 JAMEC PEM Racing M.Molina/T.Bates Audi R8LMS
8 Hoggs Breath Cafe M.Griffith/R.Harris Mercedes AMG
9 Maranello Motorsport P.Edwards/J.Bowe Ferrari 458
10 Miedecke Motor Group A.Miedecke/G.Miedecke Aston Martin Vantage

 

Australian Formula 3 Premier Series 
-

-

Tim Macrow extended his championship lead after taking all three race wins at the second round of the Australian Formula 3 Premier Series.

Macrow won both of today's races, but in both races was under pressure from Christopher Anthony, with the McDonald's driver hunting down the two-time champion.

R-Tek Motorsport's Roland Legge finished third for the weekend, after mixed results throughout the round. 

Legge started on pole for Race 2 by virtue of his fourth position in Race 1, but Shirvington got the best of the start to cover Legge, with Anthony’s rocket start putting him side by side with Legge into the first corner behind Shirvington.

Anthony then shot to the lead at turn 2 with an ambitious passing move on the Quicksilver driver for the lead.

Shirvington held off Legge and Macrow through Lap 1 allowing Anthony to catch a break by the end of the opening lap.

Legge drafted Shirvington to take second into Turn 1, with Macrow following through.

Macrow was side-by-side with Legge into Turn 1 on the third lap, completing a brave overtake on the inside of Turn 2.

Macrow immediately set sail for Anthony, catching him within three laps before completing the pass on Lap 7 and taking the victory by 4.2 seconds.

Shirvington finished third, passing both Shields and then catching and passing Legge after his car setup went away towards the final lap, Shirvington completed the pass under braking at MG.

Shields also got Legge on the final corner to finish fourth, followed by Legge and Nathan Kumar.

In Race 3 the starting line-up saw Macrow start the 15-lapper ahead of Anthony.

Coming out of Turn 2, Shirvington ran wide on the grass, running out of room after running side by side with Cameron Shields.

Shields continued to show his rapid rate of development, overtaking Roland Legge at Turn 4 on the restart and maintaining the position to take outright third by 1.3 seconds.

Nathan Kumar finished fifth and minimised the damage in the National Class title race.

Macrow extends his Premier series lead to 19 points over Anthony, and in the National class Shields now leads Kumar by 11 points.

Round Results

1 Alpine Motorsport Tim Macrow Premier 47
2 Gilmour Racing Christopher Anthony Premier 34
3 R-Tek Motorsport Roland Legge Premier 26
4 Team BRM Trent Shirvington Premier 26
1 Gilmour Racing Cameron Shields National 63
2 R-Tek Motorsport Nathan Kumar National 57

 

Radical Australia Cup
-

_

The second round of the Radical Australia Cup saw Oliver Smith and Peter Paddon draw for the round win, after both drivers sharing wins throughout the round.

Paddon took the first race win of the round with Smith claiming Race 2, with both drivers starting from the rear of the field in the second race due to the particular qualifying format for the final race.

Paddon and Smith both carved their way up to the pointy-end of the field in the early stages of the race, with John Morriss leading the way from pole position.

After a safety car restart, Morriss and Paddon were shown the black flag for jumping the start, forcing the two leaders to serve drive-through penaltys.

With Morriss and Paddon out of the lead, a racey Smith drove away from the field, winning by 20 seconds.

Kim Burke followed Smith and managed to hold on for second in the race and third for the round.

Paddon didn't allow the penalty to stop him finishing off the podium, coming from last to third in the final race.

With five minutes to go, the father-and-son team of Simon Haggarty and Tom Haggarty battled for fourth place, with Simon able to hold off his father to the chequered flag.

Rowan Ross finished sixth, ahead of Morriss, Chris Medland, Simon Meade and David Crampton rounding out the top 10.

The next round of the Radical Australia Cup is at Sydney Motorsport Park on 1-3 July.

Round Results

1 Radical Australia Oliver Smith Radical SR3 82
2 First Focus Peter Paddon Radical SR3 82
3 Radical Australia Kim Burke Radical SR3 RSX 72
4 Motorsport Leasing John Morriss Radical SR3 RSX 65
5 Axion Wealth Simon Haggarty Radical SR3 63
6 Axion Wealth Tony Haggarty Radical SR3 57
7 Vantage Freight David Crampton Radical SR3 39
8 Radical Australia Rowan Ross Radical SR3 RSX 33
9 Simon Meade Simon Meade Radical SR3 33
10 Radical Australia Chris Medland Radical SR3 30